Gazowy apel
Treść
Mając na uwadze niedawny wybuch gazu, do jakiego doszło w Krakowie na os. Handlowym, gdzie zginęło 5 osób, a w którym przyczyną był nielegalny pobór gazu z użyciem dętki rowerowej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Porzekadło "Polak potrafi" obowiązuje nie tylko w Nowej Hucie, ale także na Podhalu. Okazuje się, że coraz częściej po przeprowadzonych akcjach gaśniczych zakopiańscy strażacy odkrywają ze zgrozą urządzenia wadliwie podpięte przez domorosłe "złote rączki" do instalacji gazowych.
- W budynkach mieszkalnych powtarzają się też przypadki uwidaczniania nielegalnego poboru gazu po przeprowadzanych akcjach gaśniczych - podkreśla st. kpt. Stanisław Galica, rzecznik prasowy KPPSP w Zakopanem.
W celu uniknięcia poważnych tragedii Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem przypomina, że użytkownicy zobowiązani są do utrzymywania instalacji gazowej w dobrym stanie technicznym. Przede wszystkim nie wolno dopuszczać do uszkodzeń mechanicznych i korozji. Gazomierz znajdujący się poza lokalem odbiorcy powinien być przez niego zabezpieczony przed osobami niepowołanymi, a wszystkie odbiorniki gazu powinny być utrzymane w czystości i dobrym stanie technicznym. - Pojawienie się sadzy, lub żółty płomień na palniku to oznaki wadliwego spalania gazu - wyjaśnia st. kpt. Stanisław Galica.
Przypomina, że odbiorniki gazu powinno się eksploatować zgodnie z instrukcją producenta. Oznacza to, że nie wolno używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń, co jest często stosowanym w zimie sposobem na dogrzanie pomieszczeń.
Podczas gotowania na kuchenkach gazowych należy sprawdzać, czy nie dochodzi do wykipień i zgaszenia płomienia. Tego typu przypadki mogą skutkować niekontrolowanym wypływem gazu. Po zakończeniu pracy należy dokładnie zakręcić kurek gazowy.
Właściciel budynku mieszkalnego lub zarządzający budynkiem wielorodzinnym, co najmniej raz w roku powinien wykonać przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej oraz sprawdzić drożność przewodów kominowych. Czynności te mogą wykonać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Zabronione jest dokonywanie samowolnie we własnym zakresie przeróbek, napraw instalacji i urządzeń gazowych oraz podłączeń dodatkowych odbiorników gazu bez uzgodnienia z rozdzielnią gazu. - Użytkownikom urządzeń gazowych nie wolno pobierać gazu z pominięciem gazomierza, przerabiać, naprawiać, malować gazomierzy oraz zatykać otwory wentylacyjne i nawiewne w pomieszczeniach, w których zamontowane są odbiorniki gazu - sumują strażacy. (RAV), "Dziennik Polski", 2007-03-19
Autor: ea