Inkaski cud świata
Treść
Łzy słońca były dla Inków niczym - podobnie jak pot księżyca. Złoto i srebro wabiły jednak Hiszpanów. Dla zamieszkujących Andy dzieci słońca najcenniejsze materiały to bogate w żelazo meteoryty i twarde muszle espondylus.
Arcyciekawe opowieści dotyczące kosmogonii, wiary i życia codziennego Inków przedstawił podczas wtorkowych posiadów w "Białej Izbie" Jacek Walczak. Licznie zebranej publiczności zaprezentował przeźrocza z najlepiej zachowanego miasta Inków - Machu Picchu. Leżące na wysokości 2090-2400 m n.p.m. i w odległości 112 km od Cuzco miasto powstało w XV wieku. Zabudowania wzniesiono z jasnego granitu według kompleksowego planu.
- Łączy w sobie wszystkie najważniejsze elementy wiary Inków. Odkryte zostało w 1911 roku przez Hirama Binghama, który był przekonany, że odkrył Vilcabambę, ostatnią stolicę Inków - mówi Jacek Walczak.
Swój wykład poświęcił on Machu Picchu ze względu na ogólnoświatową akcję: jako że z siedmiu cudów świata starożytnego ostały się jedynie piramidy w Gizie, obecnie z wytypowanych 21 obiektów wybieranych jest kolejnych 7 nowych cudów świata. - Machu Picchu jest na tej liście i apeluję, by na nie głosować. Głosy można oddać telefonicznie - +423 663 90 02 99, +44 870 062 37 48 - lub na stronie www.n7w.com - zachęcał znany i lubiany podróżnik. (RAV), "Dziennik Polski" 2007-05-25
Autor: ea