Konkurs już w kwietniu
Treść
Niewykluczone, że konkurs na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostanie rozpisany na początku kwietnia. Wakat na tym stanowisku trwa już blisko rok, od śmierci prof. Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej.
Pełniący obowiązki prezes IPN Franciszek Gryciuk zwołał na 7 kwietnia pierwsze posiedzenie Rady Instytutu Pamięci Narodowej. - Mam nadzieję, że 7 kwietnia rozpiszemy konkurs na prezesa Instytutu - powiedział PAP jeden z członków rady, historyk prof. Antoni Dudek. Porządek obrad pierwszego posiedzenia jest jeszcze ustalany, ale za szybkim ogłoszeniem konkursu przemawia fakt, że wakat na stanowisku prezesa IPN trwa już prawie rok, po śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia ubiegłego roku. Od tego czasu IPN kieruje Franciszek Gryciuk.
Według ustawy o IPN prezes Instytutu będzie powołany spoza grona Rady Instytutu. Kandydata wskazanego przez radę będzie musiał powołać Sejm zwykłą większością głosów, ale za zgodą Senatu. Kadencja prezesa ma liczyć 5 lat.
Wśród kandydatów na następcę Janusza Kurtyki wymienia się m.in. Jerzego Eislera (kieruje warszawskim oddziałem IPN) i Marka Lasotę (szefa krakowskiego oddziału Instytutu) oraz Pawła Machcewicza (dyrektora Muzeum II Wojny Światowej). Na giełdzie nazwisk widnieje także Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, mąż obecnej szefowej resortu edukacji. Nie ma jednak w tym gronie zdecydowanego faworyta, nie wiadomo też, kto ostatecznie stanie do konkursu, który będzie miał charakter otwarty.
Przypomnijmy, że członkami Rady IPN są historycy: Andrzej Chojnowski, Antoni Dudek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Tadeusz Wolsza (nominowani przez Sejm), Grzegorz Motyka, Bolesław Orłowski (wskazani przez Senat), oraz prokurator Antoni Kura i sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Andrzej Wasilewski (nominował ich prezydent Bronisław Komorowski).
KL
Nasz Dziennik 2011-03-29
Autor: jc