Lider w Europie
Treść
Spotkanie przewodników górskich
W sobotę wręczono 70 legitymacji przewodnika europejskiego. Po lewej prezes SEPG "Lider" Mariusz Kozłowski, drugi od prawej wiceprezes Robert Szumiec, w środku Maciej Krupa. Fot. Michał M. Kowalski
Siedemdziesięciu przewodników z południowej Polski otrzymało w sobotę legitymacje, uprawniające do pracy w górach całej Europy. Uroczyste spotkanie członków Stowarzyszenia Europejskich Przewodników Górskich "Lider" odbyło się w sali obrad zakopiańskiego Urzędu Miasta.
Stowarzyszenie Europejskich Przewodników Górskich "Lider" powstało w 2004 r., obierając sobie za cel wprowadzenie polskich przewodników górskich do Europy i doprowadzenie do tego, aby mogli legalnie pracować w innych pasmach górskich. Od listopada 2004 SEPG, wraz z przewodnickimi organizacjami z Bułgarii i Włoch, było członkiem-aspirantem Union of International Mountain Leader Associations (UIMLA). Po rocznym cyklu szkoleń, przeprowadzonych pod kontrolą komisji technicznej UIMLA, polscy przewodnicy zrzeszeni w SEPG zostali przyjęci do grona europejskich przewodników górskich. Nastąpiło to podczas zjazdu UIMLA w Hiszpanii w listopadzie 2005 r. W sobotę legitymacje otrzymało 70 przewodników zrzeszonych w kołach zakopiańskich, śląskich i krakowskich.
- Legitymacja SEPG uprawnia do prowadzenia klientów po wszystkich górach Europy - z wyjątkiem dróg wspinaczkowych i lodowców, bo to jest domena przewodników zrzeszonych w Międzynarodowej Unii Przewodników Wysokogórskich IVBV - tłumaczy zakopiański przewodnik Maciej Krupa, członek zarządu "Lidera". - Chodzi o tak zwane góry średnie, czyli niższe rejony Alp, Pireneje, góry Skandynawii czy Bałkanów. Oczywiście, przewodnicy zobowiązani są pracować z poszanowaniem prawa miejscowego, czyli na przykład przepisów obowiązujących w parkach narodowych.
Maciej Krupa przyznaje, że zainteresowanie przewodnictwem w górach Europy jest spore: niebawem kurs kwalifikacyjny rozpocznie kilkunastu kandydatów do SEPG. Warunkiem, który muszą spełniać, jest posiadanie aktualnego krajowego uprawnienia górskiego przewodnika turystycznego (tatrzańskiego lub beskidzkiego) oraz praca w zawodzie co najmniej od roku. (KOV)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-27
Autor: mj