Muzyczne urodziny doktora Galicy
Treść
Dzięki staraniom dr. Wincentego Galicy w willi "Atma" w Zakopanem mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego. Dziewięćdziesiąte urodziny doktora były okazją, aby o tym przypomnieć, a składając jubilatowi życzenia - ponownie podziękować za zaangażowanie przed laty. Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało z tej okazji koncert.
Wincenty Galica urodził się 29 października 1916 r. w Zakopanem. Już od najmłodszych lat nie mógł spokojnie usiedzieć w domu. Jako uczeń był członkiem zespołu teatralnego prowadzonego przez Anielę Gut-Stapińską w Poroninie, był też zawodnikiem TS "Wisła".
Podczas II wojny światowej został ranny w kampanii wrześniowej. Więziony przez armię niemiecką i radziecką aż czterokrotnie uciekał z niewoli.
Dla Doktora i jego przyjaciół zagrał Andrzej Tatarski
Za działalność w ruchu oporu został aresztowany przez gestapo. Trafił do więzienia "Palace" w Zakopanem, potem w Tarnowie, a następnie do obozów koncentracyjnych Auschwitz, Mauthausen-Gusen i Sachsenhausen. Po wyzwoleniu wykształcił się na Akademii Medycznej w Krakowie, by potem, jako lekarz, pracować w Zakopanem, Krakowie i znów w Zakopanem.
Doktorowi Wincentemu Galicy nie wystarczała jednak tylko praca zawodowa. Wciąż angażował się w różne dziedziny życia społecznego. Trudno nawet wymienić wszystkie podejmowane przez niego inicjatywy. Wspomnijmy o tych najważniejszych - jak udział w reaktywowaniu Związku Górali (późniejszego Związku Podhalan), zainicjowanie utworzenia góralskiej świetlicy "Śwarna" i "Białej Izby", w której był jednym z głównych organizatorów góralskich posiadów. Doktor Galica doprowadził także do utworzenia muzeum martyrologii Podhala w willi "Palace". Jego staraniem sprowadzono do Zakopanego prochy gen. Andrzeja Galicy, był też inicjatorem i współorganizatorem przeniesienia prochów Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Pęksowy Brzyzek.
Głównie jego zasługą było wykupienie z rąk prywatnych willi "Atma". To on podjął się negocjacji między właścicielką domu a warszawskim Komitetem "Atma", doprowadził do porozumienia między stronami i w ten sposób można było zacząć tworzyć w tym miejscu Muzeum Karola Szymanowskiego. Ale i na tym doktor nie poprzestał: został członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, dzięki któremu dom żyje muzyką tego kompozytora i innych twórców.
Tak było też w minioną sobotę, gdy z okazji tak pięknego jubileuszu na spotkanie z dr. Wincentym Galicą przybyli jego przyjaciele. Na fortepianie zagrał Andrzej Tatarski z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na recital wybrał muzykę Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i - oczywiście - Karola Szymanowskiego.
Po koncercie życzeń i wyrazów uznania od przyjaciół, także przedstawicieli licznych instytucji, dla dr. Wincentego Galicy nie było końca. (ECZ), "Dziennik Polski" 2006-11-06
Autor: ea