Operacje z klimatyzacją

Treść
Wczoraj w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem otwarto nowoczesne sale operacyjne. Na zdjęciu: prof. Daniel Zarzycki oprowadza kardynała Franciszka Macharskiego i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. Ewa Czerwieniec
Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem wzbogacił się o nowoczesny, jeden z najlepszych w Małopolsce, zespół sal operacyjnych. Wczoraj w obecności władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i kardynała Franciszka Macharskiego przecięto trzy wstęgi.
Pozytywne wydarzenia związane ze służbą zdrowia w obecnej sytuacji w Polsce to raczej rzadkość - częściej mówi się o manifestacjach, protestach, kłopotach finansowych i zadłużonych szpitalach. Tymczasem w Zakopanem udało się doprowadzić do finału dużego przedsięwzięcia, będącego krokiem w kierunku polepszenia pracy lekarzy i obsługi pacjenta.
- Budowa nowoczesnego bloku operacyjnego, spełniającego standardy światowe, stała się koniecznością - stwierdził szef zakopiańskiej kliniki prof. Daniel Zarzycki. - Było to możliwe dzięki funduszom Uniwersytetu Jagiellońskiego, będących darem środowiska akademickiego dla naszych pacjentów.
Oddany właśnie - po 18 miesiącach budowy - do użytku blok operacyjny w klinice to trzy nowe sale. Koszt ich utworzenia wyniósł 6 mln zł. Wykorzystano najnowocześniejsze technologie, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i polepszyć jakość świadczeń zdrowotnych. Jest m.in. system drzwi automatycznych, wentylacja z nawiewem laminarnym (tłoczenie sterylnego powietrza, zmniejszające ryzyko zakażenia rany operacyjnej), klimatyzacja. Blok wyposażono w stację uzdatniania wody, centrale sprężonego powietrza medycznego, próżni medycznej i podtlenku azotu. To wszystko powoduje zwiększenie aseptyczności. Sale wyposażone są w podglądy rentgenowskie, umożliwiające trójwymiarowe przedstawianie obrazu, a także system komputerowej nawigacji operacyjnej. - Mamy unikatową aparaturę, niektóre urządzenia są jedynymi takimi w Polsce - chwali się szef kliniki. - W planach jest jeszcze zmodernizowanie czwartej sali, gdzie znajdzie się rezonans.
Na nowym wyposażeniu kliniki skorzystają również studenci, lekarze, pielęgniarki oraz technicy medyczni, szkolący się lub wymieniający swoje doświadczenia. Sale operacyjne są bowiem połączone systemem audiowizualnym z salami konferencyjnymi, co umożliwi transmisję obrazu i ułatwi obserwowanie przeprowadzanych zabiegów i operacji.
Profesor Zarzycki prognozuje, że dzięki tej inwestycji liczba operacji w zakopiańskiej klinice zwiększy się do 2000 rocznie. (ECZ)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-16
Autor: mj