Pełnosprawne mistrzostwa świata
Treść
Niedawno pisaliśmy o XII Mistrzostwach Polski "Sprawni-Razem" rozegranych w Zakopanem. Goście z całego kraju wysoko ocenili poziom organizacji imprezy. To dobrze wróży planom organizatorów, by w niedalekiej przyszłości właśnie pod Giewontem zorganizować mistrzostwa świata dla młodzieży niepełnosprawnej.
Prawo do organizacji igrzysk zostało przyznane Polsce w ub. r. podczas kongresu INAS-FIF w Solleftea w Szwecji. Dodatkowo potwierdzono je na posiedzeniu komitetu technicznego w Manchesterze. Rozegrane niedawno pod Tatrami zawody były generalną próbą przed Mistrzostwami Świata Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, które odbędą się w marcu przyszłego roku w Zakopanem. Z tej próby nasze miasto wyszło zwycięsko. Trener kadry Polski "Sprawni-Razem" Edward Jakieła stwierdził po XII Mistrzostwach Polski w narciarstwie rozegranych w Zakopanem, że zabrakło skali w ocenie tej imprezy. - Z dotychczasowych mistrzostw zakopiańskie są najlepsze pod każdym względem - zaznaczył.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacjach Krystyna Murdzek pochwaliła organizatorów za nagrody. - Po latach posuchy nareszcie zawodnicy są należycie uhonorowani - stwierdziła. Nie byłoby to możliwe bez finansowej i organizacyjnej pomocy szeregu instytucji i osób prywatnych. Imprezę wsparli kwotą po 500 złotych każdy: burmistrz Zakopanego Piotr Bąk, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, radny Zakopanego Janusz Majcher i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Wojciech Jakubiec. Zakopiańskie Zakłady Wzorcowe "Cepelia" przekazały na nagrody wyroby rękodzieła wartości 520 złotych. Zakopiańskie wodociągi przekazały 350, a radna Marzena Mitan-Abel 150 zł. Polskie Koleje Linowe dały na nagrody dwa albumy "Tatry" i inne książki. Tatrzański Park Narodowy przekazał swe publikacje dla 110 uczestników zawodów. Zakład Energetyczny w Zakopanem przekazał nagrody rzeczowe (kalkulatory, budziki itp.) dla zawodników.
Barbara Sobańska, dyr. Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, wypożyczyła zawodnikom numery startowe i termos na gorące napoje. Wojciech Zawiła zadbał o obsługę sędziowską, prawidłowy przebieg imprezy i funkcjonowanie biura zawodów. Jan Strączek ze Stacji Narciarskiej Harenda bezpłatnie udostępnił trasy zjazdowe uczestnikom i sprzęt dla uczniów Gimnazjum Specjalnego w Zakopanem. Krzysztof Całka za darmo zabezpieczył obsługę techniczną slalomu na Harendzie, Jan Mąka przygotował trasy biegowe na Pardałówce, a Stanisław Mrowca - przez dwa dni woził zawodników na zawody. Słodki poczęstunek dla uczestników przygotowała cukiernia "Samanta", piekarnia "Pączek", PSS "Społem", Sylwester i Antonina Ciężadlik z Furmanowej. TOPR zabezpieczył obsadę medyczną imprezy, a muzykanci z "Bąkowej Zohyliny" przybliżyli gościom kulturę i folklor naszego regionu.
Imprezę wsparła młodzież z wolontariatu przy Gimnazjum nr 1. TESKO przekazało worki na śmieci i pomogło sprzątać po imprezach. Redaktorzy radia RMF FM, Biuro Promocji UMZ i Biuro Promocji Powiatu Tatrzańskiego przekazali dla uczestników gadżety reklamowe i foldery. - Nieocenioną dla mnie była pomoc i wsparcie dyrektor Gimnazjum Specjalnego Lilianny Prześlicy, księdza Tadeusza Rudka, radnego Józefa Figla. A także pań: Cięciel, Wilczyńskiej, Knapczyk i Jolanty Obrochty - podkreśla Julita Mrowca z Gimnzajum Specjalnego w Zakopanem. (RAV)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-20
Autor: mj