Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pójdą "Vabank"

Treść

Piętnaście osób z powiatu tatrzańskiego będzie mogło skorzystać z finansowej pomocy w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Fundusze unijne zdobył dla nich Powiatowy Urząd Pracy wygrywając w konkursie ogłoszonym w ramach działań Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w Małopolsce dla wsparcia przedsiębiorczości.

PUP w Zakopanem przygotował wniosek o dofinansowanie programu, który nazwał "Vabank". Jego celem jest namawianie do zakładania nowych mikroprzedsiębiorstw i zapewnienie im pomocy w wykorzystaniu wszystkich możliwych instrumentów wsparcia.

O dofinansowanie swoich projektów starały się dwadzieścia dwie instytucje. Tyle złożono wniosków do ZPORR-u. Dziewięć z nich zostało odrzuconych ze względów formalnych, komisja rozpatrywała więc trzynaście podań. Z tej liczby dotacje przyznano jedenastu wnioskodawcom. Wśród nich znalazł się zakopiański Urząd Pracy, który jest jedyną jednostką samorządu terytorialnego w Małopolsce, której udało się otrzymać dofinansowanie, obok takich instytucji jak Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Wyższa Szkoła Europejska, Myślenicka Agencja Rozwoju Regionalnego.

Dla powiatu tatrzańskiego przyznano blisko 463 tys. zł. - Uważamy to za swój wielki sukces - komentuje Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor PUP w Zakopanem. - Jest to nietypowy jak dla nas program, skierowany na ochronę miejsc pracy, adresowany do osób pracujących, ale zagrożonych jej utratą, nie zarejestrowanych w naszym urzędzie, albo jeszcze się uczących.

W oparciu o "Vabank" PUP przewiduje prowadzenie doradztwa, szkoleń ogólnych i specjalistycznych oraz wsparcie finansowe w postaci jednorazowej dotacji inwestycyjnej, która wyniesie dla jednej osoby 20 tys. zł. O zakwalifikowanie się do projektu mogą starać się obecnie bezrobotni, zamierzający otworzyć własną działalność gospodarczą, z wyjątkiem tych, którzy byli właścicielami własnych przedsiębiorstw po 1 stycznia 2004 roku.

Partnerem w realizowaniu programu "Vabank" jest Tatrzańska Izba Gospodarcza. - Naszym zadaniem będzie nie tylko pomoc przy zakładaniu własnej działalności, pomoc w znajdowaniu na ten cel pieniędzy, ale również monitorowanie tego przedsiębiorstwa przynajmniej przez rok od chwili startu - informuje prezes TIG Andrzej Kawecki. (ECZ)

"Dziennik Polski" 2006-08-03

Autor: ea