Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rośnie demoralizacja nieletnich

Treść

Jedna trzecia przestępstw popełnianych przez nieletnich to nie tylko ogólnopolskie dane statystyczne. Zakopiańska policja nie od dziś apeluje o podjęcie profilaktycznych działań, bowiem w powiecie tatrzańskim z roku na rok młodociani popełniają coraz więcej przestępstw. Czy w tej sytuacji policja jest w stanie sama znaleźć rozwiązanie?



W 2006 r. zakopiańska policja prowadziła 146 spraw dotyczących przestępstw popełnianych przez nieletnich. W porównaniu do roku 2005 oznacza to wzrost w całym powiecie tatrzańskim o 67 przypadków. Nieletni popełnili łącznie 376 czynów karalnych i była to liczba większa o 141 od sumarycznego zestawienia za rok 2005. Takie dane przedstawił w swoim rocznym sprawozdaniu podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cezary Gołota, szef Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. - W całym kraju ocenia się, że nieletni popełniają około 30 proc. czynów przestępczych. Niestety, nie są to dane pełne, ponieważ nie wszystkie przypadki są ujawniane - zaznaczył komendant Cezary Gołota.

Wśród głośnych spraw w zeszłym roku największym sukcesem zakopiańskiej policji w sprawach nieletnich było ujawnienie dwóch małoletnich sprawców, którymi okazali się uczniowie gimnazjum. Udowodniono im popełnienie 110 czynów karalnych, wymuszeń rozbójniczych na swoich kolegach ze szkoły. Policjanci ujęli również grupę ośmiu nieletnich, którzy na terenie Zakopanego dokonywali kradzieży kieszonkowych, kradzieży z samochodów i rozbojów. Grupie udowodniono 68 czynów karalnych, a znaczną część mienia odzyskano.

Policyjne statystyki są nieubłagane: w 2006 r. w porównaniu do lat poprzednich zwiększył się wskaźnik demoralizacji nieletnich. Funkcjonariusze zatrzymali więcej młodzieży, będącej pod wpływem alkoholu i narkotyków. W tym ostatnim przypadku notuje się blisko trzykrotny wzrost zagrożenia. Komendant powiatowy podkreślił, że powoli zmienia się podejście do problemu narkomanii poszczególnych grup społecznych, odpowiedzialnych za wychowanie oraz rozwój dzieci i młodzieży. Coraz częściej dyrektorzy szkół w całym powiecie proszą policję o wizytę z psami przeszkolonymi do wykrywania narkotyków. Temat powoli przestaje być traktowany przez rodziców i opiekunów jako wstydliwy, ponieważ zainteresowani jego rozwiązaniem zdają sobie sprawę, jak ważna jest współpraca.

Zakopiańscy policjanci, którzy wykrywają przestępstwa popełniane przez nieletnich, podkreślają wielką wagę profilaktyki. Podjęcie skutecznej pracy z dziećmi i młodzieżą we wczesnym okresie, organizacja zajęć pozalekcyjnych, sportowych, artystycznych, krajoznawczych itp. pozwala na uniknięcie wielu poważnych zagrożeń w przyszłości.
(RAV), "Dziennik Polski" 2007-03-13

Autor: ea