Ruszył program edukacyjny
Treść
Dzieci i młodzież już korzystają z lekcji muzealnych na wystawie "Przyroda Tatr"
Fot. Wojciech Szatkowski
W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem otwarto niedawno nową wystawę przyrodniczą pod nazwą "Przyroda Tatr". Towarzyszy jej program edukacyjny, który powstał głównie z myślą o młodzieży szkolnej.
Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a zwiedzającym podoba się głównie nowoczesny układ i aranżacja, a także sposób eksponowania tatrzańskich zwierząt w atrakcyjnych dioramach oraz znakomicie spreparowane okazy roślin.
Program edukacyjny, towarzyszący wystawie, zawiera przede wszystkim ofertę lekcji muzealnych, skierowaną zarówno do miejscowej młodzieży, jak i wycieczek szkolnych. Podczas lekcji "Przyroda Tatr" dzieci mogą zapoznać się - przy mapie plastycznej - z najwyższymi szczytami i podziałem geologicznym gór. Lekcja "Fauna Tatr" przybliża im charakterystyczne dla tego pasma gatunki zwierząt z różnych grup systematycznych. Z kolei "Rzadkie zwierzęta Tatr" to opowieść o kozicy, orle przednim, świstaku, niedźwiedziu brunatnym i in. W trakcie lekcji "Historia ochrony przyrody na terenie Tatr" młodzież może poznać nie tylko historię ochrony gór od połowy XIX w. do czasów współczesnych, lecz także najważniejsze problemy i zagrożenia tatrzańskiej przyrody. Lekcja "Szata roślinna Tatr" to z kolei omówienie specyfiki i odrębności roślinności tatrzańskiej. Zajęcia prowadzą pracownicy muzeum: Włodzimierz Cichocki, Grażyna Cisło oraz Wojciech Szatkowski.
Lekcje muzealne trwają około godziny i są organizowane w każdy poniedziałek (inne terminy - po wcześniejszym uzgodnieniu, tel. 018 201 52 05, wew. 22, e-mail: museum@tatrynet.pl; pełna informacja o lekcjach muzealnych znajduje się także pod adresem www. muzeumtatrzanskie.com.pl).
(WOSZ)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-06-16
Autor: mj