Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ruszyła maturalna machina

Treść

Na Podhalu popularna biologia i geografia.

Egzamin maturalny 2007 w toku. Maturzyści każdego dnia przystępują do kolejnych testów. W dwudziestu szkołach powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego do egzaminów przystąpiło ponad dwa tysiące uczniów.



Dzisiaj maturzyści zdają język niemiecki i język włoski. Dla wszystkich rozpoczęły się obowiązkowe ustne prezentacje z języka polskiego. Jutro i pojutrze do egzaminów z wybranych przedmiotów przystąpi większa część tegorocznych abiturientów, bo na te daty wyznaczono te, które w tym roku cieszą się największą popularnością. Podhalańscy maturzyści wpisali się w tę ogólnopolską tendencję i również jako dodatkowy przedmiot wybierali przede wszystkim geografię i biologię. Popularna jest tutaj także matematyka. Natomiast w Jabłonce sporo uczniów zdecydowało się na zdawanie języka słowackiego.

Trudne wybory


W siedmiu zakopiańskich szkołach średnich do matury w tym roku przystąpiło 662 uczniów. Najwięcej abiturientów jest w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych - 229 uczniów, najskromniejszą grupę stanowią maturzyści z Zespołu Szkół Zawodowych im. A. Dziedzica - 14 osób.

- Nastroje po pisemnym egzaminie z języka polskiego są różne - komentuje tegoroczne matury Halina Michalska, dyrektor Liceum im. O. Balzera w Zakopanem. - Uczniowie twierdzą, że tematów spodziewali się właśnie takich, jakie były i oceniają, że nie należały do najtrudniejszych. Wiecej trudności sprawiła im część pierwsza egzaminu, gdzie istotne było czytanie ze zrozumieniem. Niestety, problemy z tym zadaniem powtarzają się co roku. Nie było za to kłopotów z językiem angielskim. Wśród dodatkowych wybranych przedmiotów w "Balzerze" najbardziej popularne są: biologia, geografia i chemia. W czołówce jest też matematyka. Podobnych wyborów dokonali uczniowie w pozostałych szkołach. W Zespole Szkół Budowlanych wymienia się jeszcze wiedzę o społeczeństwie. - W naszej szkole takie wybory jak najbardziej są uzasadnione - powiedziano nam w Szkole Mistrzostwa Sportowego. - Nasi uczniowie myślą przede wszystkim o AWF, a tam egzaminy z tych właśnie przedmiotów są niezbędne. W zakopiańskim Liceum Społecznym dyrektor Anna Surmiak zwraca uwagę, że większość maturzystów w jej szkole zdecydowało się na zdawanie rozszerzonego egzaminu z języka angielskiego. (ECZ)

Nowy Targ .Nieprzystąpienia - pojedyncze



W najstarszym z nowotarskich przybytków wiedzy - Zespole Szkół Ogólnokształcących im. S. Goszczyńskiego - do matury przystępuje tego roku 244 absolwentów (włącznie z absolwentami "wieczorówki").

Sześć osób zgłaszało chęć poprawienia wyników, lecz ostatecznie nie zgłosiło się w wyznaczonym terminie. Przy wyborze języków uczniowie "Goszczyńskiego" zdecydowanie preferowali angielski, decydowali się też na matematykę, biologię, wiedzę o społeczeństwie.

Na 150 absolwentów Zespołu Szkół Technicznych do matury nie zdecydowało się przystąpić tylko 2. Również 2 chce poprawiać wyniki. Do zdawania lwia część - bo aż 94 - wybrała tu geografię, 102 decydowało się na język angielski, 48 na niemiecki, kolejne preferowane przedmioty to biologia i matematyka.

W Zespole Szkół nr 1, powszechnie zwanym "Sokołem", do matury i poprawiania wyników przystąpiło łącznie 125 osób. Poprawiających jest 12. Od zdawania egzaminu odstąpiło kilku absolwentów. W rankingu wybieranych przedmiotów uplasowały się kolejno: geografia, angielski, niemiecki. Nieliczni - zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami - decydowali się na zdawanie biologii, historii, chemii.

"U św. Jadwigi", czyli w Zespole Szkół nr 3, łącznie z 14 osobami, które zgłosiły chęć poprawiania wyników - do matury przystępuje ok. 190 osób. Niektórzy poprawiający zdawali maturę nawet przed trzema laty. Do "poprawki" nie przystąpiła tylko 1 zgłoszona osoba. Podobnie jak w wielu innych placówkach, przy wyborze przedmiotów absolwenci dawali pierwszeństwo językowi angielskiemu, wiedzy o społeczeństwie, biologii, geografii i matematyce.

Zespół Szkół Rolniczych maturzystów ma tego roku ok. 100. 2 uczniów nie zostało dopuszczonych do egzaminu maturalnego z powodu nieukończenia szkoły. Sporo, bo aż 17 osób zdecydowało się tu na poprawianie wyników (z tej grupki nie zgłosiła się na razie jedna). Dwie chcą zdawać maturę, od której w ubiegłych latach odstąpiły. 70 procent maturzystów ZSR preferuje angielski, absolwenci Technikum Weterynaryjnego decydują się na zdawanie biologii i chemii, absolwenci Technikum Agrobiznesu - geografii. Niektórzy zdają wiedzę o społeczeństwie, inni - historię, a jedna - zdecydowała sie na fizykę. (ASZ)

Spisz i Pieniny .Maturalne zmagania


Wczoraj abiturienci zmierzyli się z pisemnym egzaminem z wiedzy o społeczeństwie, dziś zdają język niemiecki. Na Spiszu i w Pieninach do matury przystąpiło ponad 170 osób.

Spisz

W Liceum Uzupełniającym w Niedzicy do egzaminów maturalnych przystąpiło 9 uczniów. W piątek każdy z nich zmierzył się z pisemnym językiem polskim, z kolei w poniedziałek zdawano pisemnie język angielski, wybrało go 2 uczniów oraz jeden absolwent z ubiegłego roku. Dziś 8 osób zdawać będzie pisemnie język niemiecki, jutro przed maturzystami - geografia; przedmiot ten wybrało 10 osób, w tym 1 absolwent ubiegłoroczny. Na zdawanie pisemne historii zdecydowała się 1 osoba. Egzamin ustny z języka angielskiego wybrały 4 osoby: 2 tegorocznych maturzystów oraz 2 absolwentów z ubiegłego roku. Język niemiecki będzie zdawać ustnie 9 osób, z czego 7 to tegoroczni maturzyści, a 2 - to ubiegłoroczni absolwenci. Do egzaminu ustnego z języka polskiego przystąpi 10 osób, w tym 1 absolwent z ubiegłego roku.

Pieniny

W Zespole Szkół Zawodowych w Krościenku do matury przystąpiło 73 uczniów, tym 2 absolwentów z ubiegłego roku. Język angielski wybrało 57 osób, w tym 4 absolwentów ubiegłorocznych, język niemiecki - 6 osób, język francuski - 12. Biologię zdecydowały się zdawać 22 osoby, w tym 2 absolwentów ubiegłorocznych, geografię - 47 osób, wiedzę o społeczeństwie - 2 osoby, chemię - 1, a historię - 4 osoby.

W Zespole Szkół w Krościenku do egzaminu maturalnego przystąpiło 91 abiturientów. Język polski na poziomie podstawowym zdawało 76 osób, rozszerzonym - 8 osób, język angielski podstawowy - 67 osób, rozszerzony - 10 osób, język francuski podstawowy - 4 osoby, język niemiecki podstawowy - 3 osoby, biologię na poziomie podstawowym - 10 osób, natomiast na rozszerzonym - 6 osób, chemię na poziomie rozszerzonym - 5 osób, geografię na poziomie podstawowym - 12 osób, rozszerzonym - 13. Historię na poziomie podstawowym zadeklarowało 5 uczniów, a na poziomie rozszerzonym - 4; matematykę na poziomie podstawowym - 13 uczniów, rozszerzonym 16; wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym - 12 uczniów i na poziomie rozszerzonym - 15.

(TEZ)

Preferują język angielski. Maturzyści w zachodniej Nowotarszczyźnie



Około 400 osób przystąpiło w tym roku do matur na terenie zachodniej Nowotarszczyzny. Z języków zdecydowanie preferowali oni angielski. Z pozostałych przedmiotów na terenie Rabki-Zdroju - matematykę, a na Orawie - geografię.

Rabka-Zdrój

W Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Romera do matury przystąpiło 81 abiturientów, a nie przestąpiły 4 osoby. Absolwenci preferowali zdecydowanie język angielski, wybrało go aż 68 osób! Język niemiecki tylko 4 osoby. Sporo maturzystów wybrało matematykę - 36, geografię - 32, historię - 24, wiedzę o społeczeństwie - 19, biologię - 15, chemię - 7, a fizykę tylko 2 osoby.

W Liceum Ogólnokształcącym nr II przystąpiło do matur 104 abiturientów, nie przystąpiła tylko 1 osoba. I w tym liceum maturzyści preferowali język angielski, wybrało go 98 osób, a jedynie 5 - język niemiecki. Matematykę wybrało - 39 osób, biologię - 38, geografię - 32, wiedzę o społeczeństwie - 19, chemię - 9, historię - 8 i fizykę też - 8.

W Liceum Ogólnokształcącym Świętej Rodziny nie udostępniono nam danych.

Jabłonka


W Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w tym roku maturę zdaje 86 osób. I tu zdecydowanie najwięcej abiturientów wybrało język angielski - 76, a język niemiecki tylko 5 osób, język rosyjski - 1, a język słowacki - 5 osób. Jak wyjaśniała nam dyrektor Aniela Stopka, w jabłonczańskim Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte jest jedyna w Polsce południowej komisja egzaminująca z języka słowackiego, dlatego egzaminy ustne z tego języka będą w niej zdawały również osoby z zewnątrz, w sumie dodatkowych 12 osób! Tegoroczni abiturienci tej placówki preferują geografię, zdają ją - 52 osoby, matematykę - 28 osób, wiedzę o społeczeństwie - 25, biologię - 22, historię - 16, chemię - 12, fizykę - 3, historię sztuki - 2 i informatykę - 1.

Lipnica Wielka


W Liceum Ogólnokształcącym działającym w ramach Zespołu Szkół, do matury przystąpili wszyscy tegoroczni abiturienci, w sumie 47 osób. Język angielski zdawało - 38 osób, a niemiecki - 9. Geografię - 19, biologię - 16, matematykę - 10, historię - 4, a wiedzę o społeczeństwie - 4.

W Liceum Profilowanym, także działającym w ramach Zespołu Szkół do matury przystąpiło - 60 osób, nie przystąpiła - 1. Język angielski wybrały - 43 osoby, a niemiecki tylko - 17 maturzystów. Geografię preferowało 31 absolwentów, biologię - 14, matematykę - 9, historię - 7, a wiedzę o społeczeństwie - 6. (BES)

"Dziennik Polski" 2007-05-09



Autor: ea