Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spotkanie z parkiem

Urodzinowy tort wspólnie kroili przewodnicząca Rady Miasta Rabki-Zdroju Maria Górnicka-Orzeł i dyrektor GPN Janusz Tomasiewicz

Treść

Popołudnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym, które odbyło się w piątkowe popołudnie w rabczańskiej galerii "Pod Aniołem", stało się okazją nie tylko do zaprezentowania walorów przyrodniczych i kulturowych Gorców, ale i uroczystego świętowania 25 lat istnienia parku.

Na spotkanie przybyli zarówno dorośli rabczanie, jak i dzieci oraz kuracjusze. W licznym składzie pojawili się też pracownicy parku narodowego. Nie zabrakło wśród nich oczywiście i autorów tych wyjątkowych zdjęć, które jeszcze tylko do jutra można podziwiać w galerii "Pod aniołem".

Na 40 barwnych fotografiach zaprezentowane są najpiękniejsze gorczańskie krajobrazy i okazy miejscowej fauny i flory.- Ukazują one piękno gorczańskiej przyrody, dziedzictwo kulturowe - podkreślał dyrektor parku Janusz Tomasiewicz. Autorami fotografii są zarówno pracownicy parku, jak i fotograficy współpracujący z nimi zrzeszeni w związku fotografików przyrodników Polski: Paweł Armatys, Paweł Czarnota, Bogusław Czerwiński, Maciej Gądek, Adam Grochowalski, państwo Kosińscy, Piotr Reguła, Marek Ruciński, Mariola Stefaniuk, Janusz Tomasiewicz, Olimpiusz Wenhrynowicz, Tomasz Wilk i Zbigniew Żurek.

Podczas spotkania przybyłych w tajniki wykonywania zdjęć przyrodniczych wprowadził dr Jan Loch. Oczywiście nie zabrakło na nim też prezentacji przeźroczy ukazujących przyrodę Gorców. - Gorczański Park Narodowy został powołany do życia w 1981 roku - wyjaśniał dyrektor Janusz Tomasiewicz. Przypomniał też, na czym polega działalność parku i jakie są jego funkcje. - My chronimy przyrodę, prowadzimy edukację, a także monitujemy przyrodę i prowadzimy badania naukowe.

Tak jak zapowiadano odbyła się i promocja wydawnictw Gorczańskiego Parku Narodowego. Wśród książek była najnowsza pozycja wydana z okazji ćwierćwiecza parku, czyli album pt. "Gorczański Park Narodowy - 25 lat ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Gorców". Monografia pod redakcją Wojciecha Różańskiego została wydana przez park przy współfinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Były oczywiście prezentowane i liczne przewodniki po ścieżkach edukacyjnych parku, a wśród nich "Z Turbacza na Jaworzynę Kamienicką" autorstwa Ewy Strauchmann, Jana Locha i Marka Kurzei. Można było nabyć i wznowione wydanie "Wokół doliny Poręby" Antoniego Niedośpiała i Janusza Tomasiewicza oraz wydany przed rokiem przewodnik po Śnieżce pt. "Doliny potoku Jaszcze" autorstwa Ewy Strauchmann i Jana Locha, a także książkę pt. "Jak poznawać Gorce", autorstwa Krystyny Popko-Tomasiewicz. - Wszystkie te najnowsze wydawnictwa są do nabycia także w siedzibie naszej dyrekcji - podkreślił dyrektor parku.

Organizatorami spotkania z Gorcami był Miejski Ośrodek Kultury i Gorczański Park Narodowy. - Inicjatorem była jednak dyrektor MOK w Rabce-Zdroju Joanna Lelek, a my chętnie podjęliśmy to zaproszenia - podkreślił Janusz Tomasiewicz.

"Dziennik Polski" 2006-12-04

Autor: ea